Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

PrestaShop ma od teraz dwie wersje – Basic i Opensource – oto różnice!

Twórcy systemu PrestaShop, wypuszczając na rynek najnowszą odsłonę PrestaShop 8 zdecydowali się na podział głównego strumienia tego systemu e-commerce na dwie wersje. Jednym z nich jest dotychczasowa wersja open-source, zwana też Community Edition. Wersję tę można pobrać w serwisie GitHub. Druga wersja to tzw. „Edition Basic”, dostępna na oficjalnej stronie twórców.

Nowa wersja PrestaShop Basic

Dwa warianty PrestaShop, prezentują kilka różnic, zaczynać należy od sposobu pobrania ze strony PrestaShop (niezbędne podanie danych w formularzu: e-maila) w przeciwieństwie do anonimowego pobierania ze stron GitHub.

Nowy wygląd panelu administracyjnego PrestaShop

Obydwie wersje PrestaShop są w 100% darmowe, więc na wstępie nie musimy się martwić o jakiekolwiek płatności. Domyślny wygląd demonstracyjny sklepu także pozostaje taki sam. Prawdziwe różnice wyglądu zaczynają się w panelu administracyjnym, gdzie na pierwszy rzut oka zauważymy zupełnie nową szatę kolorystyczną wersji Basic, różniącą się od dotychczasowego szaro-niebieskiego wyglądu PrestaShop.

Różnice funkcjonalności

Najważniejszym pytaniem dla każdej osoby używającej PrestaShop jest oczywiście – czy warto zacząć używać wersji Basic, ze względu na jakąś nową funkcjonalność? Odpowiedź na to pytanie jeszcze się kształtuje. Obecnie istnieje rozbieżność pomiędzy wstępnie zainstalowanymi modułami. Przede wszystkim wersja open-source nie posiada już modułu marketplace, dzięki któremu można było zainstalować moduły oferowane przez oficjalny market Prestashop. Oprócz tego, wersja Open-Source została pozbawiona tych modułów:

 • Umiejętności sprzedawcy

 • PrestaShop EventBus

 • PrestaShop Edition Basic

 • Konto PrestaShop

 • Marketing with Google

 • PrestaShop Automation

 • PrestaShop Automation with Klaviyo

 • PrestaShop Metrics

 • PS Social with Facebook & Instagram

 • PrestaShop Checkout

 • eShip for PrestaShop

Na szczęście moduły wersji Basic można skopiować i zainstalować do wersji open-source, dzięki czemu nie ma potrzeby przywiązywać się do jednego rozwiązania.

Marketplace zainstalowany na wersji Opensource

Przyszłość wersji PrestaShop

Nasuwa się pytanie – czy wersja Basic to jedynie zapowiedź nowych i być może płatnych wariantów sklepu PrestaShop? Możemy jedynie spekulować. PrestaShop nieustannie rozwija się i już posiada w swojej ofercie produkty płatne; nie mniej jednak ogólnodostępna wersja open-source zawsze będzie oferować darmowe, modyfikowalne rozwiązanie. Twórcy zapewniają również, że wersja Basic opiera się o wersję o otwartym kodzie źródłowym, nie powinno więc być istotnych różnic w działaniu i obsłudze PrestaShop.

Niezależnie od wyboru wersji Community (open-source) bądź Basic zawsze otrzymamy wartościowy system e-commerce charakteryzujący się łatwą obsługą, dużą szybkością działania, oraz elastycznością pozwalającą na obsługę nawet najbardziej złożonych projektów e-commerce.

Zainteresowany wdrożeniem PrestaShop? Zapraszamy do kontaktu, pomożemy w wyborze wersji, dobierzemy optymalne moduły, przeprowadzimy wdrożenie a także rozwiążemy ewentualne problemy.

Czytaj więcej:

poradnik

Jak działają rabaty w Prestashop?

Każdy sprzedawca chce czasami zmienić cenę konkretnego produktu w celu zwiększenia jego sprzedaży. Dobrze prowadzona polityka promocyjna i rabatowa może zwiększyć przychody i zyski. Źle wdrożone promocje mogą zaś słono kosztować i nie przynieść spodziewanego efektu sprzedażowego. Dlatego też sprzedawcy muszą dobrze zaplanować promocje, zniżki i rabaty. W tym wpisie

Czytaj więcej »
Aktualności

PrestaShop ma od teraz dwie wersje – Basic i Opensource – oto różnice!

Twórcy systemu PrestaShop, wypuszczając na rynek najnowszą odsłonę PrestaShop 8 zdecydowali się na podział głównego strumienia tego systemu e-commerce na dwie wersje. Jednym z nich jest dotychczasowa wersja open-source, zwana też Community Edition. Wersję tę można pobrać w serwisie GitHub. Druga wersja to tzw. „Edition Basic”, dostępna na oficjalnej stronie

Czytaj więcej »
Aktualności

Prestashop 8.1 – co nowego?

Prestashop to stale rozwijany system e-commerce, właśnie udostępniona została istotna aktualizacja do wersji ósmej – czyli Prestashop 8.1. Wersja ta nie będzie tak rewolucyjna, jak opisywana przez nas niedawno PrestaShop 8, ale mimo to wprowadzi kilka zmian ułatwiających życie użytkownikom tego systemu. Zmiany w PrestaShop 8.1 Zmiany w PrestaShop 8.1

Czytaj więcej »
Aktualności

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała

Czytaj więcej »