Twórcy systemu PrestaShop, wypuszczając na rynek najnowszą odsłonę PrestaShop 8 zdecydowali się na podział głównego strumienia tego systemu e-commerce na dwie wersje. Jednym z nich jest dotychczasowa wersja open-source, zwana też Community Edition. Wersję tę można pobrać w serwisie GitHub. Druga wersja to tzw. „Edition Basic”, dostępna na oficjalnej stronie twórców.
Nowa wersja PrestaShop Basic
Dwa warianty PrestaShop, prezentują kilka różnic, zaczynać należy od sposobu pobrania ze strony PrestaShop (niezbędne podanie danych w formularzu: e-maila) w przeciwieństwie do anonimowego pobierania ze stron GitHub.
Nowy wygląd panelu administracyjnego PrestaShop
Obydwie wersje PrestaShop są w 100% darmowe, więc na wstępie nie musimy się martwić o jakiekolwiek płatności. Domyślny wygląd demonstracyjny sklepu także pozostaje taki sam. Prawdziwe różnice wyglądu zaczynają się w panelu administracyjnym, gdzie na pierwszy rzut oka zauważymy zupełnie nową szatę kolorystyczną wersji Basic, różniącą się od dotychczasowego szaro-niebieskiego wyglądu PrestaShop.
Różnice funkcjonalności
Najważniejszym pytaniem dla każdej osoby używającej PrestaShop jest oczywiście – czy warto zacząć używać wersji Basic, ze względu na jakąś nową funkcjonalność? Odpowiedź na to pytanie jeszcze się kształtuje. Obecnie istnieje rozbieżność pomiędzy wstępnie zainstalowanymi modułami. Przede wszystkim wersja open-source nie posiada już modułu marketplace, dzięki któremu można było zainstalować moduły oferowane przez oficjalny market Prestashop. Oprócz tego, wersja Open-Source została pozbawiona tych modułów:
Umiejętności sprzedawcy
PrestaShop EventBus
PrestaShop Edition Basic
Konto PrestaShop
Marketing with Google
PrestaShop Automation
PrestaShop Automation with Klaviyo
PrestaShop Metrics
PS Social with Facebook & Instagram
PrestaShop Checkout
eShip for PrestaShop
Na szczęście moduły wersji Basic można skopiować i zainstalować do wersji open-source, dzięki czemu nie ma potrzeby przywiązywać się do jednego rozwiązania.
Przyszłość wersji PrestaShop
Nasuwa się pytanie – czy wersja Basic to jedynie zapowiedź nowych i być może płatnych wariantów sklepu PrestaShop? Możemy jedynie spekulować. PrestaShop nieustannie rozwija się i już posiada w swojej ofercie produkty płatne; nie mniej jednak ogólnodostępna wersja open-source zawsze będzie oferować darmowe, modyfikowalne rozwiązanie. Twórcy zapewniają również, że wersja Basic opiera się o wersję o otwartym kodzie źródłowym, nie powinno więc być istotnych różnic w działaniu i obsłudze PrestaShop.
Niezależnie od wyboru wersji Community (open-source) bądź Basic zawsze otrzymamy wartościowy system e-commerce charakteryzujący się łatwą obsługą, dużą szybkością działania, oraz elastycznością pozwalającą na obsługę nawet najbardziej złożonych projektów e-commerce.
Zainteresowany wdrożeniem PrestaShop? Zapraszamy do kontaktu, pomożemy w wyborze wersji, dobierzemy optymalne moduły, przeprowadzimy wdrożenie a także rozwiążemy ewentualne problemy.