Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała rozszerzeń funkcjonalnych.
Duża zmiana w nazwie wersji 1.7 na wersję 8 jest zabiegiem porządkującym numerację systemu oraz podkreślającym skalę zmian wprowadzanych w systemie.

Ile jest wersji systemu PrestaShop 8?

Obecnie dostępne są dwie, bardzo zbliżone wersje PrestaShop 8. Wprowadzono podział na wersję o otwartym kodzie źródłowym, prowadzoną przez społeczność czyli Prestashop Community Edition oraz Prestashop Basic Edition. W zasadniczym kształcie obie wersje oprogramowania są identyczne, wersja Basic posiada preinstalowane i wbudowane moduły autorstwa PrestaShop. Obie wersję są obecnie dostępne bez opłat.

Którą wersję wybrać? Jak zawsze, to zależy. Jeśli planujesz korzystać u usług PrestaShop takich jak Merketplace, czy zarządzanie reklamami Googla i Facebooka za pomocą wbudowanych narzędzi można polecić wersję PrestaShop Basic Edition. Jeśli potrzebujesz wersji możliwie czystej i bez dodatków, wersję open source możesz pobrać bezpośrednio z GitHuba. Czas pokaże, czy pojawią się kolejne wersje PrestaShop.

Co nowego w PrestaShop 8?

PrestaShop wprowadza szereg poprawek do działania systemu. Niektóre z nich ukryte są głęboko przed oczami pracowników i klientów – wiele z nich jednak zmienia sposób pracy sklepu rozszerzając go o nowe możliwości. Z najważniejszych należy wymienić:

  • Wbudowana obsługa nowych formatów graficznych. W PrestaShop 8 wprowadzono natywną obsługę formatu WebP oraz SVG.

  • SEO. Poprawki w optymalizacji SEO. Między innymi wprowadzono dodatkowy opis na dole strony kategorii, dodatkowy status dla Google „410”, zmiany w url paginacji strony.

  • Bezpieczeństwo. Dodano dodatkową stronę Bezpieczeństwo, pozwalającą zarządzać politykami bezpieczeństwa sklepu. Wprowadzono także identyfikator siły hasła. Wprowadzono liczne poprawki na pojawiające się zagrożenia i podatności w projekcie PrestaShop.

  • Wprowadzono możliwość testowania nowych zmian w systemie za pomocą funkcji eksperymentalnych.

  • Rozbudowano i poprawiono obsługę multistore.

  • Obsługa zaawansowanych mechanizmów DKIM dla poczty elektronicznej, co powinno pomóc prawidłowemu dostarczaniu maili ze sklepu do klientów, rzadziej będziemy mieli do czynienia z sytuacjami w których ważne transakcyjne maile ze sklepu trafiają do skrzynki spam u naszych klientów.

Co pod maską PrestaShop 8?

Poza zmianami funkcjonalnymi również ważne są zmiany podejmowane w zakresie zgodności PrestaShop z aktualnymi wersjami komponentów bazowych dla środowiska PrestaShop. Ma to wpływ na szybkość PrestaShop oraz bezpieczeństwo instalacji. Programiści na pewno ucieszą się z uzyskania zgodności z PHP 8 oraz 8.1. Obsługa wersji 8 PHP ma pozytywny wpływ na szybkość działania sklepu. Zmienia się również wersja frameworka na Symphony w wersji 4.4 LTS.

Jak zaktualizować wersję PrestaShop do wersji 8?

Jeśli masz jeszcze starszą wersję systemu PrestaShop 1.6 i nie jesteś programistą to zachęcamy do skorzystania z usług developerskich, ponieważ może być wymagana zmiana szablonu, tak samo jak dostosowania w działaniu modułów lub ich wymiana. Należy zadbać też o migrację i właściwe ustawienie środowiska do pracy PrestaShop 8.

W przypadku wersji nowszych 1.7 migracja do PrestaShop 8 może okazać się łatwiejsza, jednak samodzielną aktualizację sklepu polecalibyśmy tylko najodważniejszym i posiadającym przynajmniej podstawową wiedzę informatyczną. Istnieje ryzyko, że z uwagi na zmiany w komponentach technicznych automatyczna aktualizacja się nie powiedzie, niektóre moduły mogą nie działać lub wymagać aktualizacji. Mogą także wystąpić problemy ze zgodnością bibliotek. Zawsze zalecamy aby aktualizację systemu wykonać na systemie testowym.

W razie zainteresowania aktualizacją do PrestaShop 8 rekomendujemy kontakt z wyspecjalizowaną agencją. W 4ec.eu realizujemy migracje do nowych wersji dla naszych klientów w oparciu o testy na środowisku developerskim. W projekcie aktualizacji realizujemy audyt, migrację próbną na środowisku testowym, oceniamy skalę prac i dostosować w systemie, wprowadzamy zmiany i wykonujemy testy.

Czy już jest dobry czas na migrację do PrestaShop 8?

Standardowo zalecamy odczekanie kilku miesięcy na ustablizowanie wersji oprogramowania i pierwsze poprawki. Obecnie dostępna jest podwersja 8.04 zawierająca poprawki pod kątem bezpieczeństwa oraz odnalezionych błędów w wersji 8. Można już bezpiecznie myśleć o uruchomieniu sklepu w wersji 8.

Podsumowanie, czy już czas na wdrożenie Prestashop w wersji 8?

Jako, że oficjalne wsparcie dla PrestaShop w wersji 1.7 zakończy się w już w tym roku to warto zaplanować aktualizację systemu do nowej wersji już teraz. Korzyści są bezsprzeczne. Szybszy sklep, dodatkowe możliwości i bezpieczeństwo powinny przekonać każdego właściciela. Aktualizację systemu do nowej wersji rekomendujemy zacząć jak najwcześniej, ponieważ dla złożonych projektów może ona wymagać istotnych zmian i lepiej jej nie odkładać na ostatnią chwilę.

Jako 4ec.eu rekomendujemy migrację do wersji Prestashop 8 w 2023. Potrzebujesz pomocy w migracji do nowej wersji PrestaShop? Zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej:

Aktualności

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała

Czytaj więcej »
Aktualności

Dyrektywa Omnibus i historia cen w sklepie internetowym

Od 1 stycznia 2023 obowiązują w Polsce regulacje w zakresie Dyrektywy Omnibus, wprowadzone Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. Przeczytaj co oznacza Dyrektywa Omnibus dla Twojego sklepu internetowego. Regulacje wprowadzone przez Dyrektywę Omnibus w zakresie prezentowania historii cen mają za zadanie zabezpieczyć klientów

Czytaj więcej »
Aktualności

4EC.EU partnerem CyberFolks

CyberFolks – optymalny hosting dla PrestaShop W szerokiej ofercie CyberFolks wyróżnia się propozycja dla sklepów opartych o bardzo popularny w Polsce system PrestaShop. Dlaczego warto skorzystać z pakietów hostingowych CyberFolks dla PrestaShop? Szybkość działania zapewnia dedykowany moduł CyberBoost optymalizujący działanie PrestaShop. Wykorzystanie szybkiego serwera www LiteSpeed wraz z LiteSpeed Cache.

Czytaj więcej »
jak-zbudować-sklep-internetowy-prestashop
E-Commerce

Jak zbudować sklep internetowy?

Wielu klientów pyta nas jak zbudować sklep internetowy? Jak przebieg proces przygotowania sklepu? Ile może trwać uruchomienie sprzedaży w Internecie? W tym wpisie postaram się przedstawić jak zbudować sklep internetowy z 4ec.eu. Posiadając własne podejście do budowy sklepu możemy zapewnić realizację sklepu, który nie tylko odpowiada obecnym standardom ale będzie również efektywnie sprzedawał w Internecie. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć zbudować sklep internetowy z 4ec.eu ten artykuł jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »