Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Nadchodzi nowa PrestaShop 1.7.7

PrestaShop 1.7.7

Już wkrótce dostępna będzie nowa wersja PrestaShop 1.7.7. Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku nowe instalacje będę realizowane na wersji PrestaShop i zaczniemy powoli żegnać się z poprzednią generacją 17.6. Co ciekawego możemy znaleźć w nowej wersji?

W wersji 1.7.7 pojawi się szereg ciekawych zmian, część to istotne ulepszenia na które oczekiwali użytkownicy, część z nich to poprawki kosmetyczne. Są również liczne poprawki do znalezionych błędów. Zapoznaj się z najciekawszymi zmianami w nowej wersji PresaShop.
 

Fuzzy Search - czyli tzw. wyszukiwanie rozmyte

Dotychczas wiele osób narzekało na niewystarczającą funkcjonalność wyszukiwarki w domyślnej konfiguracji sklepów PrestaShop.

Problem ten najczęściej rozwiązywano za pomocą dodatkowych modułów.  Nowa wersja wyszukiwarki powinna przynajmniej w części zadowolić użytkowników PrestaShop. Teraz wyszukiwarka potrafi zidentyfikować wyszukiwany towar nawet jeśli wpiszemy jego nazwę nieprecyzyjnie lub popełnimy w nazwie niewielką literówkę.

Przebudowana strona obsługi zamówień w back office

PrestaShop konsekwentnie migruje swój kod do frameworka Symphony. Tym razem przebudowane zostały strony obsługi zamówień. Nowy układ może się podobać. Jest funkcjonalny i czytelny. Choć zapewne będzie wymagał od użytkowników pewnego przyzwyczajenia.
 
PrestaShop - przebudowana strona obsługi zamówień

Wsparcie dla Emoji 🙂

Emoji nie wydają się być najważniejszą funkcją sklepu internetowego. Ale wraz z funkcjonalnością pozostawienia komentarza po zakupie oraz uzupełnienie go o emotikonkę klienci zyskują możliwość użycia emoji wyrażające ich emocje 👍. Emotikonki mogą być używane również w nazwach produktów czy opisach.
 

Moduł opinii do produktu

Moduł od PrestaShop wspierający sprzedaż za pomocą tzw. „social proof” (tzw. społecznego dowodu słuszności) został dołączony do podstawowej wersji instalacyjnej sklepu. We wcześniejszych wersjach należało moduł komentarzy zainstalować samodzielnie.
 

Duże zmiany pod maską PrestaShop 1.7.7

Nowa wersja PrestaShop wnosi liczne zmiany techniczne. Główną jest wsparcie wersji PHP 7.3. Wersje PHP starsze niż 7.1.3 tracą oficjalne zgodność z PrestaShop. Oznacza to, że dla nowej instalacji powinniśmy stosować wersje wyższe niż 7.1.3. Maksymalną zalecaną wersją PHP będzie wersja 7.3. Na zgodność z wersją 7.4 przyjdzie nam jeszcze poczekać. Należy też zaznaczyć, że PHP 7.2 oficjalnie przestanie być wspierana od 30 listopada 2020 roku (https://www.php.net/supported-versions.php).
 

Co to znaczy dla użytkowników? Każda kolejna wersja PHP przynosi poprawki wydajności, bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Programiści dostają do dyspozycji zmiany i rozszerzenia dostępne w nowszej wersji PHP 7.3.

Dla osób zainteresowanych kwestiami technicznymi rekomenduję video prowadzone przez Pablo Borowicza  (Core Development Manager at PrestaShop) z omówieniem nowych rozwiązań technicznych: https://www.youtube.com/watch?v=t3B2NjWbmpM
 
Wideo pochodzi z konferencji PrestaShop (e)Commerce Week, o której pisaliśmy w poprzednim wpisie: https://4ec.eu/blog/trwa-prestashop-ecommerce-week-29-06-3-07-2020/

Kiedy nowa PrestaShop 1.7.7?

Najważniejsze pytanie, to kiedy nowa PrestaShop będzie dostępna do pobrania? Zgodnie z zapewnieniami autorów spodziewamy się oficjalnej premiery wersji 1.7.7 w wakacje. Nowa edycja PrestaShop jest obecnie w beta testach. Wszyscy zainteresowani mogą pobrać wersję testową z adresu: https://download.prestashop.com/download/releases/prestashop_1.7.7.0-beta.1.zip

Autorzy spodziewają się, ze zwiększona ilość testów przyniesie mniejsze trudności przy wdrażaniu sklepów bazujących na PrestaShop 1.7.7. Jak zawsze w takim przypadku warto przetestować wersję oficjalną gdy tylko się pojawi. Z dużymi wdrożeniami warto zaczekać do pierwszych poprawek i ustabilizowania nowej wersji na rynku.
 
PrestaShop 1.7.7

Czytaj więcej:

Aktualności

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała

Czytaj więcej »
Aktualności

Dyrektywa Omnibus i historia cen w sklepie internetowym

Od 1 stycznia 2023 obowiązują w Polsce regulacje w zakresie Dyrektywy Omnibus, wprowadzone Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. Przeczytaj co oznacza Dyrektywa Omnibus dla Twojego sklepu internetowego. Regulacje wprowadzone przez Dyrektywę Omnibus w zakresie prezentowania historii cen mają za zadanie zabezpieczyć klientów

Czytaj więcej »
Aktualności

4EC.EU partnerem CyberFolks

CyberFolks – optymalny hosting dla PrestaShop W szerokiej ofercie CyberFolks wyróżnia się propozycja dla sklepów opartych o bardzo popularny w Polsce system PrestaShop. Dlaczego warto skorzystać z pakietów hostingowych CyberFolks dla PrestaShop? Szybkość działania zapewnia dedykowany moduł CyberBoost optymalizujący działanie PrestaShop. Wykorzystanie szybkiego serwera www LiteSpeed wraz z LiteSpeed Cache.

Czytaj więcej »
jak-zbudować-sklep-internetowy-prestashop
E-Commerce

Jak zbudować sklep internetowy?

Wielu klientów pyta nas jak zbudować sklep internetowy? Jak przebieg proces przygotowania sklepu? Ile może trwać uruchomienie sprzedaży w Internecie? W tym wpisie postaram się przedstawić jak zbudować sklep internetowy z 4ec.eu. Posiadając własne podejście do budowy sklepu możemy zapewnić realizację sklepu, który nie tylko odpowiada obecnym standardom ale będzie również efektywnie sprzedawał w Internecie. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć zbudować sklep internetowy z 4ec.eu ten artykuł jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »