Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Raport “E-commerce w Polsce 2020”

Raport “E-commerce w Polsce 2020” pokazuje jak zmienia się polski e-handel. Wiedza o tym co jest aktualnie modne w branży, jak zmienią się zachowania klientów oraz jak pozycjonują się najważniejsi gracze na rynku może mieć nieocenione znaczenie przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Warto uważnie przeanalizować najważniejsze spostrzeżenia płynące z corocznej publikacji Gemius oraz Izby Gospodarki Elektronicznej: „E-commerce w Polsce 2020”.

Poznaj swojego klienta

Każdy prowadzący sklep internetowy, niezależnie czy oparty na silniku PrestaShop czy na innych rozwiązaniach winien przyjrzeć się uważnie profilowi polskiego kupującego w internecie. Okazuje się, że e-zakupy są w Polsce bardzo popularne. Mamy w Polsce około 28 milionów aktywnych internautów z czego 72% dokonuje zakupów w polskich e-sklepach. Nieznacznie więcej zakupów dokonują kobiety (51%).

kupujący-w-internecie

Grupy produktów cieszące się największym zainteresowaniem kupujących to: odzież, obuwie, kosmetyki i perfumy, książki, płyty, filmy oraz bilety.

Mobile first - jakich urządzeń używają internauci?

Badanie pokazuje zwiększające się znaczenie zakupów poprzez urządzania mobilne. Co prawda najczęściej wybieranym urządzeniem jest wciąż laptop, ale na drugim miejscu pojawia się już smartfon. Ważne jest więc, aby budując nową działalność e-commerce wybrać system taki jak PrestaShop, wspierający podejście „mobile first”. Również w przypadku aktualizacji sklepów lub jego zmiany należy zwrócić uwagę na ten aspekt. Co może nie budzi wielkiego zdziwienia, ale jest godne odnotowania, że szczególnie młodzi konsumenci wybierają smartfon jako podstawowe narzędzie e-zakupów.

Urzadzenia wykorzystywane do e-zakupów

Popularne formy płatności w polskim internecie

Obecnie internauci mają szeroki wybór sklepów internetowych, niejednokrotnie wygodna, znana i bezpieczna platforma realizacji płatności może być czynnikiem decydującym o skutecznej sprzedaży. Nie sposób nie zauważyć bardzo dobrej opinii jaką cieszy się PayU oraz Przelewy 24. Mniej popularne platformy mają do pokonania długą drogę aby zdobyć sympatię oraz uznanie polskich konsumentów w internecie. Również PayPal nie zdobył serca polskich internautów. Warto podkreślić, że najpopularniejsi dostawcy usług płatności oferują dla prowadzących e-sklepy w oparciu o system PrestaShop darmowe wtyczki do realizacji płatności.

Serwisy platnosci wybierane najczesciej

Logistyka ma znaczenie - InPost nowym królem e-commerce

Zmiany zachodzą w preferencjach polskich internautów w wyborze dostawców usług logistycznych. W stosunku do poprzedniej edycji raportu zmieniła się najchętniej wybierana forma dostawy. Nie są to już usługi kurierskie a paczkomaty InPost (61%). Biorąc pod uwagę, że sieć InPost posiada już ponad 7000 paczkomatów nie dziwi popularność tej formy dostawy. W usługach kurierskich często wybierane firmy to DPD oraz DHL.

Raport potwierdza: Allegro trzyma się mocno

Wśród platforma handlowych pozycja Allegro w Polsce pozostaje nie zagrożona. Silna rozpoznawalność marki, szeroki wybór produktów oraz wielu kupujących i sprzedających od lat budują w świadomości klientów dominującą pozycję pomarańczowego hegemona polskiego rynku e-commerce. Na uwagę zasługuje rosnąca pozycja zagranicznej konkurencji w postaci AliExpress.

Znajomosc serwisow e-handlu w Polsce

Podsumowanie - co z tym e-commerce w Polsce?

Raport „E-commerce w Polsce 2020” opracowany przez firmę firmę Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej zawiera ponad dwieście stron szczegółowych informacji, tabel oraz komentarzy. Zawartość opracowania potwierdza szybki rozwój i coraz większe znaczenie e-zakupów w Polsce. To cenne źródło informacji dla prowadzących działalność e-commerce w Polsce. Dla wszystkich zastanawiających się nad wyborem systemu, jego zmianą lub udoskonaleniem wskazuje ważne kierunki działań i rozwoju.

Jedną z najciekawszych opcji, będącą odpowiedzią na wyzwania wskazane w raporcie, może być postawienie na otwarty silnik e-commerce taki jak PrestaShop, posiadający szereg integracji do najważniejszych systemów płatności, usług kurierskich i platform handlowych. Zwłaszcza, że jest to rozwiązanie rozwojowe a nowa wersja PrestaShop 1.7.7 będzie dostępna jeszcze tego lata.

Pełny raport dostępny jest do pobrania za darmo na stronie: https://www.gemius.pl/e-commerce-aktualnosci/e-commerce-w-polsce-2020.htm. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej:

poradnik

Jak działają rabaty w Prestashop?

Każdy sprzedawca chce czasami zmienić cenę konkretnego produktu w celu zwiększenia jego sprzedaży. Dobrze prowadzona polityka promocyjna i rabatowa może zwiększyć przychody i zyski. Źle wdrożone promocje mogą zaś słono kosztować i nie przynieść spodziewanego efektu sprzedażowego. Dlatego też sprzedawcy muszą dobrze zaplanować promocje, zniżki i rabaty. W tym wpisie

Czytaj więcej »
Aktualności

PrestaShop ma od teraz dwie wersje – Basic i Opensource – oto różnice!

Twórcy systemu PrestaShop, wypuszczając na rynek najnowszą odsłonę PrestaShop 8 zdecydowali się na podział głównego strumienia tego systemu e-commerce na dwie wersje. Jednym z nich jest dotychczasowa wersja open-source, zwana też Community Edition. Wersję tę można pobrać w serwisie GitHub. Druga wersja to tzw. „Edition Basic”, dostępna na oficjalnej stronie

Czytaj więcej »
Aktualności

Prestashop 8.1 – co nowego?

Prestashop to stale rozwijany system e-commerce, właśnie udostępniona została istotna aktualizacja do wersji ósmej – czyli Prestashop 8.1. Wersja ta nie będzie tak rewolucyjna, jak opisywana przez nas niedawno PrestaShop 8, ale mimo to wprowadzi kilka zmian ułatwiających życie użytkownikom tego systemu. Zmiany w PrestaShop 8.1 Zmiany w PrestaShop 8.1

Czytaj więcej »
Aktualności

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała

Czytaj więcej »