Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Dyrektywa Omnibus i historia cen w sklepie internetowym

Od 1 stycznia 2023 obowiązują w Polsce regulacje w zakresie Dyrektywy Omnibus, wprowadzone Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. Przeczytaj co oznacza Dyrektywa Omnibus dla Twojego sklepu internetowego.

Regulacje wprowadzone przez Dyrektywę Omnibus w zakresie prezentowania historii cen mają za zadanie zabezpieczyć klientów przed nierzetelnymi praktykami handlowymi, polegającymi na sztucznej obniżce ceny. Podnoszenie cen, aby później udzielić rabatu, w szczególne dni handlowe, takiej jak na przykład czarny piątek stało się już anegdotycznym przykładem nieetycznych praktyk handlowych. W takich właśnie przypadkach wkracza dyrektywa Omnibus wprowadzająca obowiązek podawania najniższej ceny produktu z co najmniej 30 dni wstecz. Klient dzięki temu unika podejmowania decyzji na podstawie fikcyjnej obniżki cen reklamowanej przez sklep.

Większość systemów e-commerce nie jest przygotowana do przechowywania i analizowania zmian cen historycznych. W takim przypadku dla systemu PrestaShop z pomocą przychodzą dedykowane moduły. Moduł taki, pod nazwą 4EC Price History opracowała Spółka 4ec.eu i udostępnia swoim klientom.

Dlaczego warto użyć dedykowanego modułu 4EC Price History:

  • Moduł pomaga zachować zgodność z tzw. regulacjami „Omnibus” (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r.).

  • Moduł zachowuje historię cen produktów w dowolną ilości dni wstecz (zalecane 30 dni).

  • Moduł wyświetla klientom najniższą cenę w wskazanym okresie dla produktów, dla których zastosowano obniżkę ceny (cenę specjalną w PrestaShop). Można również moduł skonfigurować w taki sposób, że zawsze będzie pokazywał najniższą cenę niezależnie od włączenia promocji. Ważne, że w przypadku uruchomienia promocji moduł działa zgodnie z dyrektywą Omnibus i prezentuje klientom najniższą cenę w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem promocji.

  • Moduł jest przygotowany do pracy w trybie MultiStore oraz uwzględnia ceny w walucie. Moduł zapamiętuje i pokazuj również ceny dla poszczególnych grup klientów (o ile są stosowane). W module uwzględniono ceny dla kombinacji (wariantów produktu).

  • Moduł umożliwia generowanie zestawienia historii cen produktów w sklepie w formacie CSV do analizy wewnętrznych sklepu.

Poniżej przykład implementacji informacji o najniższej cenie w sklepie internetowym:

Moduł umożliwia również wyświetlenie poprzedniej ceny na miniaturkach produktów:

W konfiguracji można zdefiniować szereg parametrów, np. ilość dni analizowanej ceny, ilości przechowywania historii cen, możliwość określenia tekstu widocznego dla klienta. Moduł zgodny jest z systemem PrestaShop i wspiera funkcjonalność Multistore. Ciekawą funkcją modułu jest możliwość pobrania historii cen w celu samodzielnej analizy zmian ceny sklepie.

Jeśli zastanawiasz się, jak spełnić wymogi dyrektywy Optimus w swoim sklepie internetowym oparty o PrestaShop, zapraszamy do kontaktu. Oferowany moduł pozwoli na spełnienie wymogów regulatora. W razie potrzeby jest również otwarty na rozbudowę i dostosowanie do zmieniających się potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej:

poradnik

Jak działają rabaty w Prestashop?

Każdy sprzedawca chce czasami zmienić cenę konkretnego produktu w celu zwiększenia jego sprzedaży. Dobrze prowadzona polityka promocyjna i rabatowa może zwiększyć przychody i zyski. Źle wdrożone promocje mogą zaś słono kosztować i nie przynieść spodziewanego efektu sprzedażowego. Dlatego też sprzedawcy muszą dobrze zaplanować promocje, zniżki i rabaty. W tym wpisie

Czytaj więcej »
Aktualności

PrestaShop ma od teraz dwie wersje – Basic i Opensource – oto różnice!

Twórcy systemu PrestaShop, wypuszczając na rynek najnowszą odsłonę PrestaShop 8 zdecydowali się na podział głównego strumienia tego systemu e-commerce na dwie wersje. Jednym z nich jest dotychczasowa wersja open-source, zwana też Community Edition. Wersję tę można pobrać w serwisie GitHub. Druga wersja to tzw. „Edition Basic”, dostępna na oficjalnej stronie

Czytaj więcej »
Aktualności

Prestashop 8.1 – co nowego?

Prestashop to stale rozwijany system e-commerce, właśnie udostępniona została istotna aktualizacja do wersji ósmej – czyli Prestashop 8.1. Wersja ta nie będzie tak rewolucyjna, jak opisywana przez nas niedawno PrestaShop 8, ale mimo to wprowadzi kilka zmian ułatwiających życie użytkownikom tego systemu. Zmiany w PrestaShop 8.1 Zmiany w PrestaShop 8.1

Czytaj więcej »
Aktualności

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała

Czytaj więcej »