Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Dyrektywa Omnibus i historia cen w sklepie internetowym

Od 1 stycznia 2023 obowiązują w Polsce regulacje w zakresie Dyrektywy Omnibus, wprowadzone Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. Przeczytaj co oznacza Dyrektywa Omnibus dla Twojego sklepu internetowego.

Regulacje wprowadzone przez Dyrektywę Omnibus w zakresie prezentowania historii cen mają za zadanie zabezpieczyć klientów przed nierzetelnymi praktykami handlowymi, polegającymi na sztucznej obniżce ceny. Podnoszenie cen, aby później udzielić rabatu, w szczególne dni handlowe, takiej jak na przykład czarny piątek stało się już anegdotycznym przykładem nieetycznych praktyk handlowych. W takich właśnie przypadkach wkracza dyrektywa Omnibus wprowadzająca obowiązek podawania najniższej ceny produktu z co najmniej 30 dni wstecz. Klient dzięki temu unika podejmowania decyzji na podstawie fikcyjnej obniżki cen reklamowanej przez sklep.

Większość systemów e-commerce nie jest przygotowana do przechowywania i analizowania zmian cen historycznych. W takim przypadku dla systemu PrestaShop z pomocą przychodzą dedykowane moduły. Moduł taki, pod nazwą 4EC Price History opracowała Spółka 4ec.eu i udostępnia swoim klientom.

Dlaczego warto użyć dedykowanego modułu 4EC Price History:

  • Moduł pomaga zachować zgodność z tzw. regulacjami „Omnibus” (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r.).

  • Moduł zachowuje historię cen produktów w dowolną ilości dni wstecz (zalecane 30 dni).

  • Moduł wyświetla klientom najniższą cenę w wskazanym okresie dla produktów, dla których zastosowano obniżkę ceny (cenę specjalną w PrestaShop). Można również moduł skonfigurować w taki sposób, że zawsze będzie pokazywał najniższą cenę niezależnie od włączenia promocji. Ważne, że w przypadku uruchomienia promocji moduł działa zgodnie z dyrektywą Omnibus i prezentuje klientom najniższą cenę w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem promocji.

  • Moduł jest przygotowany do pracy w trybie MultiStore oraz uwzględnia ceny w walucie. Moduł zapamiętuje i pokazuj również ceny dla poszczególnych grup klientów (o ile są stosowane). W module uwzględniono ceny dla kombinacji (wariantów produktu).

  • Moduł umożliwia generowanie zestawienia historii cen produktów w sklepie w formacie CSV do analizy wewnętrznych sklepu.

Poniżej przykład implementacji informacji o najniższej cenie w sklepie internetowym:

Moduł umożliwia również wyświetlenie poprzedniej ceny na miniaturkach produktów:

W konfiguracji można zdefiniować szereg parametrów, np. ilość dni analizowanej ceny, ilości przechowywania historii cen, możliwość określenia tekstu widocznego dla klienta. Moduł zgodny jest z systemem PrestaShop i wspiera funkcjonalność Multistore. Ciekawą funkcją modułu jest możliwość pobrania historii cen w celu samodzielnej analizy zmian ceny sklepie.

Jeśli zastanawiasz się, jak spełnić wymogi dyrektywy Optimus w swoim sklepie internetowym oparty o PrestaShop, zapraszamy do kontaktu. Oferowany moduł pozwoli na spełnienie wymogów regulatora. W razie potrzeby jest również otwarty na rozbudowę i dostosowanie do zmieniających się potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej:

Aktualności

4EC.EU partnerem CyberFolks

CyberFolks – optymalny hosting dla PrestaShop W szerokiej ofercie CyberFolks wyróżnia się propozycja dla sklepów opartych o bardzo popularny w Polsce system PrestaShop. Dlaczego warto skorzystać z pakietów hostingowych CyberFolks dla PrestaShop? Szybkość działania zapewnia dedykowany moduł CyberBoost optymalizujący działanie PrestaShop. Wykorzystanie szybkiego serwera www LiteSpeed wraz z LiteSpeed Cache.

Czytaj więcej »
jak-zbudować-sklep-internetowy-prestashop
E-Commerce

Jak zbudować sklep internetowy?

Wielu klientów pyta nas jak zbudować sklep internetowy? Jak przebieg proces przygotowania sklepu? Ile może trwać uruchomienie sprzedaży w Internecie? W tym wpisie postaram się przedstawić jak zbudować sklep internetowy z 4ec.eu. Posiadając własne podejście do budowy sklepu możemy zapewnić realizację sklepu, który nie tylko odpowiada obecnym standardom ale będzie również efektywnie sprzedawał w Internecie. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć zbudować sklep internetowy z 4ec.eu ten artykuł jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »
Aktualności

Użytkownicy systemu Magento 1 bez wsparcia producenta – co dalej?

Magento ma w Polsce silną grupę użytkowników. Niestety, użytkownicy systemu Magento 1 od lipca 2020 pozostają bez wsparcia producenta – co dalej? Wiele działających instalacji sklepów internetowych bazuje jeszcze na wersji Magento 1. Tymczasem od 30.06.2020 Magento 1 pozbawione jest wsparcia ze strony producenta – co teraz powinni zrobić użytkownicy Magento 1?

Czytaj więcej »
E-Commerce

PrestaShop i Furgonetka.pl

Jak pokazuje raport „E-commerce w Polsce 2020” dostępność różnych przewoźników w sklepie internetowym może stanowić o przewadze konkurencyjnej e-sklepu. Problemem kosztującym czas i pieniądze jest jednak budowa integracji do wielu różnych usług kurierskich. W takiej właśnie sytuacji z pomocą przychodzi Furgonetka.pl. Połączenie PrestaShop i Furgonetka.pl może być niezawodnym sposobem na

Czytaj więcej »