Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Użytkownicy systemu Magento 1 bez wsparcia producenta – co dalej?

Magento ma w Polsce silną grupę użytkowników. Wiele działających instalacji sklepów internetowych bazuje jeszcze na wersji Magento 1. Niestety, użytkownicy systemu Magento 1 od lipca 2020 pozostają bez wsparcia producenta. Co teraz powinni zrobić użytkownicy Magento 1?

Po co wsparcie producenta?

Zgodnie z informacją ze strony producenta Magento firmy Adobe Magento 1 nie otrzyma już żadnych dodatkowych poprawek od producenta. Cytując: „Adobe will not be responding to any further security issues for Magento 1…. No further patches will be issued by Adobe”,  źródło: https://magento.com/blog/magento-news/support-magento-1-software-ends-june-30-2020.

Tymczasem dla sklepu internetowego, w którym ewidencjonowane są zdarzenia gospodarcze oraz przetwarzane dane osobowe, bezpieczeństwo i wsparcie producenta może mieć krytyczne znaczenie. Systemy posiadające wsparcie otrzymują regularnie poprawki i aktualizacje. Zwykle rozszerzają one system w kilku wymiarach:

    • Nowe funkcje – dodają istotne funkcje do istniejącego oprogramowania – pożądane przez użytkowników.
    • Zwiększenie wydajności – poprawki poprawiające szybkość oprogramowania.
    • Poprawki do błędów – usuwające stwierdzone przez producenta i znalezione przez użytkowników błędy w oprogramowania.
    • Bezpieczeństwo – zamykają wykryte luki bezpieczeństwa mogące stanowić okazję dla przestępców do wykorzystania naszego systemu do rozsyłania spamu czy wykradania danych.
magneto-1-koniec-wsparcia-zachod-slonca

Co oznacza dla użytkowników Magento 1 brak wsparcia producenta?

Okazuje się, że o ile można żyć z systemem (przynajmniej przez jakiś czas) pozbawionym poprawek funkcjonalnych, wydajnościowych czy drobnych błędów o tyle trudno zaakceptować ryzyko kradzieży danych. Pokazuje to zwłaszcza głośny przypadek kradzież danych osobowych ze sklepu internetowego Morele.pl. Ogromna kara w wysokości 2,8 mln zł nałożona została przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Decyzja ta została właśnie podtrzymana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (źródło: WSA oddalił skargę spółki Morele.net na decyzję Prezesa UODO).

Na zagadnienia bezpieczeństwa oprogramowania i jego bieżącego aktualizacji patrzeć szeroko. Dotyczy to nie tylko sklepu internetowego, takiego jak Magento, PrestaShop czy WooCommerce. Nie wolno zapominać również o innych elementach systemu, takich jak chociażby wtyczki i rozszerzenia, system operacyjny serwera, wersja PHP i wiele innych.

Magento 1 bez wsparcia ze strony producenta – co robić jak żyć?

Najlepszą radą dla użytkowników nie wspieranego systemu będzie przejście na aktualnie wspierany system. Może to być oczywiście Magneto 2, oznacza to jednak najczęściej nowe wdrożenie duże i skomplikowanego systemu. Może też stanowić okazję do przemyślenia czy Magento jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem warto spojrzeć również na inne rozwiązania, które w dłuższej perspektywie mogą być mniej zasobochłonne, prostsze w obsłudze i tańsze w utrzymaniu. Na pewno takim rozwiązaniem może być PrestaShop, a dla mniejszych instalacji system Woocommerce.

Problem nie dotyczy tylko systemu Magento. Również bardzo lubiana i ceniona PrestaShop 1.6 pozbawiona jest od 2019 wsparcia serwisowego. Dlatego też namawiamy wszystkich użytkowników starszych wersji do aktualizacji do dobrze już sprawdzonej oraz stabilnej wersji PrestaShop 1.7

Ważne również, aby na bieżąco aktualizować system do nowych wersji. Klienci objęci opieką serwisową przez 4ec.eu wspierani są w procesie bieżących aktualizacji. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco, mamy poprawki funkcjonalne, poprawiamy wydajność, usuwamy błędy i podnosimy bezpieczeństwo naszych sklepów.

Wszystkich zainteresowanych migracją do PrestaShop 1.7.x czy systemu Woocommerce oraz bieżąca opieką nad sklepami internetowymi zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej:

poradnik

Jak działają rabaty w Prestashop?

Każdy sprzedawca chce czasami zmienić cenę konkretnego produktu w celu zwiększenia jego sprzedaży. Dobrze prowadzona polityka promocyjna i rabatowa może zwiększyć przychody i zyski. Źle wdrożone promocje mogą zaś słono kosztować i nie przynieść spodziewanego efektu sprzedażowego. Dlatego też sprzedawcy muszą dobrze zaplanować promocje, zniżki i rabaty. W tym wpisie

Czytaj więcej »
Aktualności

PrestaShop ma od teraz dwie wersje – Basic i Opensource – oto różnice!

Twórcy systemu PrestaShop, wypuszczając na rynek najnowszą odsłonę PrestaShop 8 zdecydowali się na podział głównego strumienia tego systemu e-commerce na dwie wersje. Jednym z nich jest dotychczasowa wersja open-source, zwana też Community Edition. Wersję tę można pobrać w serwisie GitHub. Druga wersja to tzw. „Edition Basic”, dostępna na oficjalnej stronie

Czytaj więcej »
Aktualności

Prestashop 8.1 – co nowego?

Prestashop to stale rozwijany system e-commerce, właśnie udostępniona została istotna aktualizacja do wersji ósmej – czyli Prestashop 8.1. Wersja ta nie będzie tak rewolucyjna, jak opisywana przez nas niedawno PrestaShop 8, ale mimo to wprowadzi kilka zmian ułatwiających życie użytkownikom tego systemu. Zmiany w PrestaShop 8.1 Zmiany w PrestaShop 8.1

Czytaj więcej »
Aktualności

Czy to już czas na wdrożenie Prestashop 8?

Od października 2023 dostępna jest najnowsza, ósma już, wersja systemu Prestashop. Poprzednia wersja czyli 1.7.9 objęta jest rozszerzonym supportem (Extended Support) Otrzymamy więc wsparcie w ramach poprawek bezpieczeństwa. Rozszerzone wsparcie będzie prowadzone do czasu wypuszczenia wersji 9. Wstępnie zapowiedziano ją na koniec 2023 roku. Wersja 1.7 nie będzie już otrzymywała

Czytaj więcej »