Aktualności

Nowości ze świata e-commerce, PrestaShop oraz 4ec.eu
Bądź na bieżąco!

Użytkownicy systemu Magento 1 bez wsparcia producenta – co dalej?

Magento ma w Polsce silną grupę użytkowników. Wiele działających instalacji sklepów internetowych bazuje jeszcze na wersji Magento 1. Niestety, użytkownicy systemu Magento 1 od lipca 2020 pozostają bez wsparcia producenta. Co teraz powinni zrobić użytkownicy Magento 1?

Po co wsparcie producenta?

Zgodnie z informacją ze strony producenta Magento firmy Adobe Magento 1 nie otrzyma już żadnych dodatkowych poprawek od producenta. Cytując: „Adobe will not be responding to any further security issues for Magento 1…. No further patches will be issued by Adobe”,  źródło: https://magento.com/blog/magento-news/support-magento-1-software-ends-june-30-2020.

Tymczasem dla sklepu internetowego, w którym ewidencjonowane są zdarzenia gospodarcze oraz przetwarzane dane osobowe, bezpieczeństwo i wsparcie producenta może mieć krytyczne znaczenie. Systemy posiadające wsparcie otrzymują regularnie poprawki i aktualizacje. Zwykle rozszerzają one system w kilku wymiarach:

    • Nowe funkcje – dodają istotne funkcje do istniejącego oprogramowania – pożądane przez użytkowników.
    • Zwiększenie wydajności – poprawki poprawiające szybkość oprogramowania.
    • Poprawki do błędów – usuwające stwierdzone przez producenta i znalezione przez użytkowników błędy w oprogramowania.
    • Bezpieczeństwo – zamykają wykryte luki bezpieczeństwa mogące stanowić okazję dla przestępców do wykorzystania naszego systemu do rozsyłania spamu czy wykradania danych.
magneto-1-koniec-wsparcia-zachod-slonca

Co oznacza dla użytkowników Magento 1 brak wsparcia producenta?

Okazuje się, że o ile można żyć z systemem (przynajmniej przez jakiś czas) pozbawionym poprawek funkcjonalnych, wydajnościowych czy drobnych błędów o tyle trudno zaakceptować ryzyko kradzieży danych. Pokazuje to zwłaszcza głośny przypadek kradzież danych osobowych ze sklepu internetowego Morele.pl. Ogromna kara w wysokości 2,8 mln zł nałożona została przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Decyzja ta została właśnie podtrzymana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (źródło: WSA oddalił skargę spółki Morele.net na decyzję Prezesa UODO).

Na zagadnienia bezpieczeństwa oprogramowania i jego bieżącego aktualizacji patrzeć szeroko. Dotyczy to nie tylko sklepu internetowego, takiego jak Magento, PrestaShop czy WooCommerce. Nie wolno zapominać również o innych elementach systemu, takich jak chociażby wtyczki i rozszerzenia, system operacyjny serwera, wersja PHP i wiele innych.

Magento 1 bez wsparcia ze strony producenta – co robić jak żyć?

Najlepszą radą dla użytkowników nie wspieranego systemu będzie przejście na aktualnie wspierany system. Może to być oczywiście Magneto 2, oznacza to jednak najczęściej nowe wdrożenie duże i skomplikowanego systemu. Może też stanowić okazję do przemyślenia czy Magento jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem warto spojrzeć również na inne rozwiązania, które w dłuższej perspektywie mogą być mniej zasobochłonne, prostsze w obsłudze i tańsze w utrzymaniu. Na pewno takim rozwiązaniem może być PrestaShop, a dla mniejszych instalacji system Woocommerce.

Problem nie dotyczy tylko systemu Magento. Również bardzo lubiana i ceniona PrestaShop 1.6 pozbawiona jest od 2019 wsparcia serwisowego. Dlatego też namawiamy wszystkich użytkowników starszych wersji do aktualizacji do dobrze już sprawdzonej oraz stabilnej wersji PrestaShop 1.7

Ważne również, aby na bieżąco aktualizować system do nowych wersji. Klienci objęci opieką serwisową przez 4ec.eu wspierani są w procesie bieżących aktualizacji. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco, mamy poprawki funkcjonalne, poprawiamy wydajność, usuwamy błędy i podnosimy bezpieczeństwo naszych sklepów.

Wszystkich zainteresowanych migracją do PrestaShop 1.7.x czy systemu Woocommerce oraz bieżąca opieką nad sklepami internetowymi zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej:

Aktualności

4EC.EU partnerem CyberFolks

CyberFolks – optymalny hosting dla PrestaShop W szerokiej ofercie CyberFolks wyróżnia się propozycja dla sklepów opartych o bardzo popularny w Polsce system PrestaShop. Dlaczego warto skorzystać z pakietów hostingowych CyberFolks dla PrestaShop? Szybkość działania zapewnia dedykowany moduł CyberBoost optymalizujący działanie PrestaShop. Wykorzystanie szybkiego serwera www LiteSpeed wraz z LiteSpeed Cache.

Czytaj więcej »
jak-zbudować-sklep-internetowy-prestashop
E-Commerce

Jak zbudować sklep internetowy?

Wielu klientów pyta nas jak zbudować sklep internetowy? Jak przebieg proces przygotowania sklepu? Ile może trwać uruchomienie sprzedaży w Internecie? W tym wpisie postaram się przedstawić jak zbudować sklep internetowy z 4ec.eu. Posiadając własne podejście do budowy sklepu możemy zapewnić realizację sklepu, który nie tylko odpowiada obecnym standardom ale będzie również efektywnie sprzedawał w Internecie. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć zbudować sklep internetowy z 4ec.eu ten artykuł jest dla Ciebie.

Czytaj więcej »
Aktualności

Użytkownicy systemu Magento 1 bez wsparcia producenta – co dalej?

Magento ma w Polsce silną grupę użytkowników. Niestety, użytkownicy systemu Magento 1 od lipca 2020 pozostają bez wsparcia producenta – co dalej? Wiele działających instalacji sklepów internetowych bazuje jeszcze na wersji Magento 1. Tymczasem od 30.06.2020 Magento 1 pozbawione jest wsparcia ze strony producenta – co teraz powinni zrobić użytkownicy Magento 1?

Czytaj więcej »
E-Commerce

PrestaShop i Furgonetka.pl

Jak pokazuje raport „E-commerce w Polsce 2020” dostępność różnych przewoźników w sklepie internetowym może stanowić o przewadze konkurencyjnej e-sklepu. Problemem kosztującym czas i pieniądze jest jednak budowa integracji do wielu różnych usług kurierskich. W takiej właśnie sytuacji z pomocą przychodzi Furgonetka.pl. Połączenie PrestaShop i Furgonetka.pl może być niezawodnym sposobem na

Czytaj więcej »